Kdo je Boloňský psík ??

14. 05. 2009 | † 16. 05. 2009 | kód autora: GH8

Vzácné, téměř vyhynulé plemeno znovu ožilo. Jaký je vlastně boloňský psík? Je to malý, společenský pejsek, bílý, dlouhosrstý, patřící do rodiny bišonků. Toto antické plemeno má svůj původ v Itálii, kde již v dávných časech byl chován jako ozdobný, inteligentní pejsek ve vznešených dámských společnostech. Zajímavé je, že i v Itálii byl tento pejsek na vymření. Zásluhou některých chovatelů se podařilo toto plemeno zachránit, chov rozšířit a obnovit. Například manželé Bonannovi použili feny Sussi bez PP a dnes z jejich chovné stanice vzešlo již mnoho překrásných šampionů, žel chybí ještě stále předci ve třetím pokolení a proto někteří nemohou získat titul interšampiona. 

Povaha a chování
Boloňáček je půvabný, společenský pejsek, veselé povahy, přitom přítulný a něžný. Je velice inteligentní, rychle se učí a proto je ve Francii používán na výcvik v cirkusu. Miluje děti, rád si s nimi hraje, naučí se prosit a je neustále v pohybu, jsou to domácí klauni a protistresoví pejsci. Hodí se i do malých bytů, ale musí být ve styku se svou rodinou, jinak by se z něho stal zakřiknutý, smutný pejsek. Miluje návštěvy, je důvěřivý a zaručuji, že se s ním rozhodně nebudete nudit, má rád i dlouhé procházky a jízdu autem. Vždy se přizpůsobí svému pánovi.

Dějiny a původ
Ví se poměrně málo o původu tohoto plemene, neboť ani literatura toho moc o tomto plemeni neříká. Domníváme se ale, že původně pochází křížením maltézáčka s bílým trpasličím pudlem, po němž převzal i svou hravou povahu. Ví se také, že již v 11. a 12. století díky své kráse a původu byl vysoce ceněný. Obzvláště byl oblíbený v období renesance, kde zejména dámy z vyšších kruhů chovaly tyto psíky. Slávu boloňáčků zvyšují majitelé velkých jmen v minulosti, jako markýza De Pompadour/1721-1764/ a carevna Kateřina Velká/1729-1796/. Rovněž rakouská císařovna Marie Terezie chovala boloňáčka, kterého tak milovala, že jej po jeho smrti nechala preparovat a byl vystaven v přírodovědeckém museu ve Vídni. Boloňáček se stával součástí královských domů, kde zůstával nejlepším přítelem v dobrých i zlých časech

Toto plemeno je ideální hlavně pro toho, kdo chce mít veselého kamaráda a nemá trpělivost a čas se věnovat údržbě srsti jako u maltézáčků. Stačí opravdu důkladně pročesat jednou týdně a to nejprve kartáčem a potom řidším kovovým hřebenem. Tento pejsek nemá podsadu, tudíž nelíná a srst se vyměňuje česáním, jako lidské vlasy. Tím, že je vyšší a srst není tak dlouhá, může běhat po zahradě a přece zůstává stále krásný. Srst dorůstá do délky 10 cm, nepotřebuje střihovou úpravu, ale když pejska i ostříháte, je pořád krásn...

.... Srst musí tvořit vločky, podobné u lidí drobné trvalé - afro. Při česání umyji oči, vytrhám chloupky z uší a popř. zastřihnu drápky. Koupu opravdu málo, max. 1x za dva měsíce a dva dny před výstavou, když psa důkladně rozčešu a pak již nečešu, aby bylo vidět vločkovitost srsti. 

Standard - hlavní body
Říká: "malý, zavalitý a kompaktní trup, pokrytý dlouhou, měkkou srstí, čistě bílé barvy."
Trup : "kvadratická stavba těla". Znamená to, že pes má být tak vysoký jak je dlouhý.
Výška v kohoutku : Psi 27-30 cm, Feny 25-28 cm
Srst : dlouhá, nepřiléhavá a vločkovitá, netvořící třásně
Barva: čistě bílá, jakákoliv jiná barva než bílá = diskvalifikace. Dle holandských materiálů a i knihy z Itálie má mít barvu mléčnou, jak čerstvě narozené jehně - nikoliv zářivě bílou jako maltézáček nebo bischon frizé.
Uši: vysoko nasazené, dlouhé, visící, u kořene spíše tuhé, takže horní část ušního boltce odstává od hlavy, čímž se hlava zdá širší, než ve skutečnosti je.
Skus: nůžkový, toleruje se klešťový, chrup silný a úplný.
Nosní houba a orámování víček - černé, oči kruhovité, duhovky tmavě okrové.
Toto je jen část standardu - váha 3 až 4 kg, což lze těžko dodržet při výšce psa 30 cm, ale není vyřazující vada váha vyšší. Na konci standardu jsou uvedeny těžké vady a vyřazující, např. výška vice než 33cm a nižší než 25cm, jiná barva než bílá atd.


 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.